Omega

Czarter jachtów Solina

Omega to popularna w Polsce klasa jachtów żaglowych regatowych i turystycznych. Ma małe zanurzenie i stosunkowo obszerny kokpit. Przeznaczona do żeglugi śródlądowej.

Pierwsze Omegi powstały w Warszawie w czasie okupacji (w roku 1942). Na kadłubie Omegi były wykonywane jachty kabinowe np. Alfa, ale nie zdobyły popularności. Mistrzostwa Polski odbywają się od 1951 roku, z przerwą w latach 60. i 70., wznowione w roku 1981. W latach siedemdziesiątych na jeziorach mazurskich były organizowane nieformalne regaty dla uczestników obozów. Omegi pływały w nich z liczniejszymi załogami, bywało że z dobytkiem obozowym na pokładzie, a metą było np. przejście pod mostem po położeniu masztu. Jacht zaprojektowano jako drewniany z poszyciem słomkowym i tak wytwarzany był przez wiele lat. W XXI w. drewniane egzemplarze są rzadko spotykane.

Regatowe Omegi są wyposażone w trapez do balastowania, spinaker, pompki samowylewające, liczne regulacje żagli. Oprócz Mistrzostw Polski są rozgrywane regaty z cyklu Pucharu Polski oraz zawody mniejszej rangi.

Nasza omega jest to konstrukcja ze stoczni „Jędrek”. Jest to egzemplarz sportowo turystyczny. Sportowy ponieważ wyposażona jest w pasy balastowe oraz trapezy. Posiada jedynie podstawowe regulacje żagli, tak aby była łatwa w obsłudze dla załogi, która pływa na niej pierwszy raz.

Chwile spędzone na omedze to z pewnością będą nie zapomniane wspomnienia. Na pewno podoła wymaganiom żeglarzy którzy chcą spróbować czegoś więcej niż turystycznego żeglowania nad Zalewem Solińskim.

Na wyposażeniu omegi znajdują się kapoki, pagaje. Na specjalne życzenie możemy wypożyczyć dodatkowo trapez do balastowania.

Dane techniczne:

Długość kadłuba6.20 m
Maksymalna liczba załogi4 osób
Powierzchnia żagli18 m. kw.
Zanużenie minimalne0.16 m
Zanużenie maksymalne0.96 m